De omfattende og i perioder veldig støyende spuntarbeidene på skoletomten er nå avsluttet. Spunt er lange stålplater som vibreres ned i bakken og som stabiliserer grunnen slik at vi kan grave ut parkeringskjeller under idrettsbygget.
På grunn av utfordrende grunnforhold på tomta kan det bli behov for noen mindre spuntarbeider også senere i byggeperioden, men det blir i så fall i et vesentlig mindre omfang.
Forankring av spuntvegg – idrettsbygg
For å forankre og stabilisere spunten slik at vi unngår at den beveger seg når vi skal grave ut masser for parkeringskjelleren, borer vi nå stag ned i grunnen. Dette arbeidet skal pågå fram til ca. 20. januar 2021. Disse arbeidene er også litt støyende, men mindre enn spuntarbeidene.
Peling – skolebygg
På grunn av de utfordrende grunnforholdene på tomta skal skolebygget fundamenteres til fjell. Dette gjøres ved at vi borer stålkjernepeler ned i bakken. Avstanden ned til fjell varierer, og stålkjernepelene kan være fra 10-25 meter lang. Dette arbeidet medfører også noe støy.
Pelearbeidene på skolebygget pågår periodevis frem til i januar 2021.
Brønnboring
Arbeidet med å bore energibrønner pågår også fortsatt og ca. 60 % av brønnene er ferdig boret. Energibrønnene skal benyttes som hovedenergiforsyning til skole- og idrettsbygg. Dette arbeidet er ikke støyende.
Belysning på anlegget
- Spuntveggen som skal holde grunnen på plass når vi skal grave ut parkeringskjeller under idrettsbygget. Foto: Betonmast Romerike AS
- Skolebygget skal fundamenteres til fjell med stålkjernepeler. Foto: Betonmast Romerike AS
- Skolebygget skal fundamenteres til fjell med stålkjernepeler. Foto: Betonmast Romerike AS
Har du spørsmål?
Ta kontakt med assisterende prosjektleder Maiken Veium Schatvet dersom du har spørsmål.
E-post: maisch@lorenskog.kommune.no
Telefon: 93 02 16 22